İlişki ve Evlilik Danışmanlığı

ilişki ve evlilik danışmanlığı

İlişki ve evlilik danışmanlığı, insanların doğaları gereği sosyal varlıklar olması ve ilişkilerin yaşamlarımızın temelini oluşturması nedeniyle önemli bir destek sürecidir. Birçok ilişki problemi, daha önceki yaşam deneyimlerimizden ya da kendi ailelerimizde edindiğimiz davranış kalıplarından kaynaklanmaktadır. Geçmişte işe yarayan bu kalıplar, yeni ilişkilerimizde etkili olmayabilir ve çiftleri çıkmaza sürükleyebilir.

Son araştırmalar, insan hayatındaki mutluluğun ve yaşam tatmininin önemli ölçüde ilişkilerin kalitesine bağlı olduğunu göstermektedir. Bu noktada ilişki ve evlilik danışmanlığı romantik ilişkilerimizin yanı sıra ailemizle, iş arkadaşlarımızla ve kendimizle kurduğumuz bağların daha sağlıklı gelişmesine katkı sağlayabilir ve bu ilişkilerin güçlenmesine destek olabilir.

Evlilik, iki kişinin hayatlarını ve hedeflerini birleştirerek maddi ve manevi olarak ortak hareket etmeye başladıkları önemli bir dönüm noktasıdır. Bu birliktelik sadece çiftleri değil, ailelerini, arkadaşlarını, kariyerlerini ve hayata karşı tutumlarını da içine alan bir sistem oluşturur.

Güvenli bağ kurabilmiş çiftlerde evlilik, hayatı kolaylaştıran, mutluluk, doyum ve kişisel gelişimi destekleyen güçlü bir temel oluşturur. Çiftler, çocuklu ya da çocuksuz olsunlar, birlikte hareket ederek zorluklarla daha rahat başa çıkabilirler. Ancak evlilik bağının güvenli olmadığı durumlarda, çiftler ilişkilerinde yalnızlık, çaresizlik, hayal kırıklığı ve çıkış yolu bulamama hissiyle karşılaşırlar. Bu durum zamanla yorucu ve yıpratıcı hale gelir.

Evlilik ve ilişki danışmanlığı, çiftlerin suçlamalardan uzaklaşıp sorunları birlikte çözmelerini destekleyen bir süreçtir. Bu süreçte partnerlerin sorumluluk almaları ve ilişkiyi bir ekip olarak görmeleri önemlidir. Çünkü ilişkide yaşanan sorunları tek başına çözmek mümkün değildir; çözüm için birlikte hareket etmek gereklidir.

Danışmanlık, çiftlerin kendi başlarına aşamadıkları iletişim sorunlarını, tekrarlayan çatışmaları ve çıkmazları çözmek için profesyonel destek alarak iş birliği içinde ilerlemelerini sağlar. Gottman Enstitüsü’nün araştırmalarına göre, çiftlerin terapiye başvurması ortalama 6 yıl sürmektedir; oysa sorunlar bu süreden çok daha önce başlamıştır. Dolayısıyla çiftlerin erken dönemde destek alması, ilişkilerini güçlendirmek ve hayat kalitelerini artırmak açısından son derece faydalıdır.

İçindekiler

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Kimler İçin Uygundur?

İlişki ve evlilik danışmanlığı, ilişkisini daha sağlıklı bir temele oturtmak, iletişimini güçlendirmek ve yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek isteyen tüm çiftler için uygundur. Danışmanlık desteği yalnızca ciddi krizler yaşayan çiftlere değil, ilişkisini geliştirmek isteyen, evlilik öncesinde hazırlık yapmak isteyen veya evlilik sürecinde karşılaştığı sorunları sağlıklı şekilde yönetmeyi hedefleyen bireylere de fayda sağlar.

Sürekli aynı konular nedeniyle tartışan, birbirini anlamakta zorlanan, güven problemleri yaşayan, aldatma sonrası ilişkiyi yeniden yapılandırmak isteyen veya duygusal uzaklaşma hisseden çiftler profesyonel destekten yararlanabilir.

Ayrıca evlilik kararı öncesinde beklentilerini, gelecek planlarını, çocuk sahibi olma düşüncelerini, ailelerle ilgili sınırları ve maddi konuları sağlıklı şekilde konuşmak isteyen çiftler için de danışmanlık süreci önemli katkılar sunar.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, her çiftin ilişki dinamiklerini ayrı ayrı değerlendirerek kişiye özel bir danışmanlık planı oluşturur. Süreç boyunca tarafsız bir yaklaşım benimsenir, her iki bireyin duygu ve düşüncelerini güvenle ifade edebileceği bir ortam sağlanır. Amaç yalnızca mevcut sorunları çözmek değil; sağlıklı iletişim becerileri geliştirmek, empatiyi artırmak, çatışmaları yapıcı şekilde yönetmek ve ilişkinin uzun vadede daha güçlü, dengeli ve doyum sağlayan bir yapıya kavuşmasına destek olmaktır.

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı İçin Neden Sadıka Alkan Abdullahoğlu Tercih Edilmelidir?

Danışmanlık sürecinde doğru uzmanla çalışmak, çiftlerin yaşadığı sorunların sağlıklı şekilde değerlendirilmesi ve kalıcı çözümler geliştirilmesi açısından büyük önem taşır. Sadıka Alkan Abdullahoğlu, her çiftin ilişki dinamiklerinin farklı olduğunu kabul ederek danışmanlık sürecini standart bir yaklaşımla değil, tamamen kişiye özel bir plan doğrultusunda yürütmektedir. Böylece çiftlerin ihtiyaçları, beklentileri ve ilişki geçmişi ayrıntılı şekilde ele alınır.

Danışmanlık sürecinde iletişim problemleri, güven sorunları, sık yaşanan tartışmalar, duygusal uzaklaşma, aldatma sonrası ilişki onarımı, aileler arası sınırlar ve ortak gelecek planları gibi birçok konu bilimsel yöntemlerle değerlendirilir. Amaç yalnızca mevcut sorunları çözmek değil, çiftlerin birbirini daha iyi anlamasını, empati kurmasını ve sağlıklı iletişim becerileri geliştirmesini sağlamaktır.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, tarafsız yaklaşımı, etik çalışma anlayışı ve güven veren terapi ortamıyla çiftlerin kendilerini rahat ifade edebileceği profesyonel bir süreç sunmaktadır. Görüşmeler boyunca her iki tarafın duygu ve düşüncelerine eşit önem verilir, suçlayıcı değil çözüm odaklı bir yaklaşım benimsenir.

İlişkinizi güçlendirmek, tekrar eden sorunları geride bırakmak ve daha sağlam bir evlilik temeli oluşturmak istiyorsanız, Sadıka Alkan Abdullahoğlu’nun sunduğu profesyonel ilişki ve evlilik danışmanlığı desteği güvenilir ve etkili bir tercih olacaktır.

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Kaç Seans Sürer?

Danışmanlık sürecinin kaç seans süreceği, çiftlerin yaşadığı sorunların kapsamına, ilişkinin dinamiklerine ve belirlenen hedeflere göre değişiklik gösterir. Her ilişki kendine özgü olduğu için standart bir seans sayısından söz etmek doğru değildir. Genel olarak danışmanlık süreci 4 ila 12 seans arasında planlanabilir. Daha karmaşık iletişim problemleri, güven kaybı, aldatma sonrası yeniden güven inşası veya uzun süredir devam eden çatışmalarda süreç daha uzun sürebilir.

Danışmanlığın amacı yalnızca mevcut sorunları çözmek değil, çiftlerin birbirini daha iyi anlamasını, sağlıklı iletişim kurmasını ve problem çözme becerilerini geliştirmesini sağlamaktır. Seanslarda ilişkinin güçlü ve geliştirilmesi gereken yönleri değerlendirilir, çiftlerin ihtiyaçlarına uygun hedefler belirlenir ve bu hedeflere yönelik çalışmalar yürütülür.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, her çifti bireysel özellikleri ve ilişki geçmişi doğrultusunda değerlendirerek kişiye özel bir danışmanlık planı oluşturur. Süreç boyunca çiftlerin gelişimi düzenli olarak takip edilir ve ihtiyaç duyuldukça seans planı güncellenir. Böylece danışmanlık süreci hem verimli hem de ilişkinin uzun vadeli sağlığına katkı sağlayacak şekilde ilerletilir.

Danışmanlık İhtiyacı Ortalama Seans Sayısı Süreyi Etkileyen Faktörler
Evlilik Öncesi Hazırlık 4 – 6 Seans Çiftlerin beklentileri ve hedefleri
İletişim Problemleri 6 – 10 Seans Sorunların süresi ve iletişim becerileri
Sürekli Tartışma ve Çatışmalar 8 – 12 Seans Çatışma yoğunluğu ve çözüm süreci
Güven Sorunları 8 – 15 Seans Güven kaybının düzeyi ve ilişkinin geçmişi
Aldatma Sonrası İlişki Onarımı 10 – 20 Seans Çiftlerin yeniden güven oluşturma süreci
Aile İçi Uyum ve Sınırlar 4 – 8 Seans Aile dinamikleri ve beklenti farklılıkları
Boşanma Süreci Danışmanlığı 6 – 12 Seans Çiftin ihtiyaçları ve sürecin karmaşıklığı

Online İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Etkili midir?

Online ilişki ve evlilik danışmanlığı, teknolojinin sunduğu imkanlarla çiftlerin bulundukları yerden profesyonel destek almasını sağlayan etkili bir danışmanlık yöntemidir. Özellikle farklı şehirlerde veya ülkelerde yaşayan çiftler, yoğun çalışma temposuna sahip kişiler ya da yüz yüze görüşmeye zaman ayıramayan bireyler için önemli bir avantaj sunar. Uygun teknik altyapı ve güvenli bir görüşme ortamı sağlandığında online danışmanlık, yüz yüze görüşmeler kadar verimli şekilde yürütülebilir.

Seanslarda iletişim problemleri, güven sorunları, sık yaşanan tartışmalar, aile ilişkileri, evlilik öncesi hazırlık, duygusal uzaklaşma ve ortak yaşam planları gibi birçok konu detaylı şekilde ele alınır. Çiftlerin duygu ve düşüncelerini rahat ifade edebilmesi için güvenli ve gizlilik esasına dayalı bir ortam oluşturulur.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, online danışmanlık sürecini de yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi bilimsel temelli yöntemlerle yürütmektedir. Her çiftin ihtiyaçları ayrı ayrı değerlendirilir, kişiye özel hedefler belirlenir ve sürecin her aşaması düzenli olarak takip edilir. Böylece mesafe engeli olmadan, profesyonel ilişki ve evlilik danışmanlığı desteğine güvenli ve kolay şekilde ulaşmak mümkün olur.

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı İlk Görüşmede Neler Konuşulur?

İlişki ve evlilik danışmanlığı sürecindeki ilk görüşme, çiftlerin yaşadığı sorunların, beklentilerinin ve danışmanlık hedeflerinin ayrıntılı olarak değerlendirildiği önemli bir aşamadır. İlk seansta ilişkinin geçmişi, tanışma süreci, evlilik veya birliktelik dinamikleri, iletişim biçimi ve son dönemde yaşanan problemler ele alınır. Çiftlerin birbirlerinden beklentileri, güçlü yönleri ve zorlandıkları alanlar objektif şekilde değerlendirilir.

Görüşme sırasında iletişim problemleri, güven sorunları, sık yaşanan tartışmalar, duygusal uzaklaşma, aile ilişkileri, çocuklarla ilgili konular, maddi beklentiler ve ortak gelecek planları gibi başlıklar ihtiyaç doğrultusunda konuşulabilir. Amaç taraflardan birini haklı çıkarmak değil, ilişkinin mevcut yapısını anlamak ve çözüm odaklı bir yol haritası oluşturmaktır.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, ilk görüşmede her iki tarafın da kendini rahat ifade edebileceği güvenli bir ortam oluşturur. Çiftlerin ihtiyaçlarını dikkatle analiz ederek kişiye özel bir danışmanlık planı hazırlar. Böylece sürecin hedefleri netleştirilir, uygulanacak yöntemler belirlenir ve ilişkinin güçlenmesine katkı sağlayacak yapılandırılmış bir danışmanlık süreci başlatılır.

Çiftler Ne Zaman İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Almalıdır?

İlişki ve evlilik danışmanlığı almak için ilişkinin ciddi bir krize girmesini beklemek doğru değildir. İletişim sorunlarının sıklaşması, aynı konuların tekrar tekrar tartışılması, güven problemleri, duygusal uzaklaşma, öfke kontrolünde zorlanma veya ortak karar almakta güçlük yaşanması profesyonel destek alınması gerektiğini gösterebilir. Erken dönemde alınan danışmanlık desteği, sorunların büyümesini önleyebilir ve ilişkinin daha sağlıklı ilerlemesine katkı sağlayabilir.

Evlilik hazırlığında olan çiftler de beklentilerini, aile ilişkilerini, maddi planlarını, çocuk sahibi olma düşüncelerini ve yaşam hedeflerini değerlendirmek amacıyla danışmanlık alabilir. Ayrıca aldatma sonrası güvenin yeniden inşa edilmesi, boşanma sürecinin yönetilmesi veya evlilikte yaşanan uyum problemleri gibi durumlarda da uzman desteği fayda sağlayabilir.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, her çiftin ihtiyaçlarını bireysel olarak değerlendirerek ilişki dinamiklerine uygun bir danışmanlık süreci planlamaktadır. Amaç yalnızca mevcut sorunları çözmek değil, çiftlerin birbirini daha iyi anlamasını, sağlıklı iletişim kurmasını ve uzun vadede daha güçlü bir ilişki geliştirmesini desteklemektir.

Aldatma Sonrası İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Nasıl İlerler?

Aldatma sonrasında ilişkiyi sürdürme kararı alan çiftler için danışmanlık süreci, güvenin yeniden inşa edilmesine ve yaşanan olayın ilişki üzerindeki etkilerinin sağlıklı şekilde ele alınmasına odaklanır. İlk aşamada her iki tarafın duygu ve düşüncelerini güvenli bir ortamda ifade etmesi sağlanır. Yaşanan olayın ilişki dinamikleri üzerindeki etkisi değerlendirilir ve sürecin nasıl ilerleyeceği birlikte planlanır.

Danışmanlık boyunca iletişim becerileri geliştirilir, öfke, hayal kırıklığı ve güvensizlik gibi yoğun duyguların sağlıklı şekilde yönetilmesi hedeflenir. Güvenin yeniden oluşabilmesi için açık iletişim, dürüstlük ve karşılıklı sorumluluk alma süreçleri desteklenir. Amaç yaşanan olayı yok saymak değil, ilişkinin geleceği için gerçekçi ve sağlıklı kararlar alınmasına yardımcı olmaktır.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, tarafsız ve etik yaklaşımıyla çiftlerin ihtiyaçlarını objektif şekilde değerlendirir. Her çift için farklı bir yol haritası oluşturarak güvenin yeniden kazanılması, iletişimin güçlenmesi ve ilişkinin sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için profesyonel danışmanlık desteği sunmaktadır.

çift ve aile danışmanlık süreci

Çift ve Aile Danışmanlık Sürecinde Çalışılan Başlıca Konular

Çift ve aile danışmanlığı sürecinde ilişkinin sağlıklı şekilde ilerlemesini etkileyen birçok konu kapsamlı olarak değerlendirilir. İletişim problemleri, güven kaybı, sık yaşanan tartışmalar, duygusal uzaklaşma, kıskançlık, öfke kontrolü, aldatma sonrası ilişki onarımı, evlilik öncesi hazırlık, aileler arası sınırlar, ebeveynlik, çocuklarla ilgili sorunlar ve boşanma süreci en sık çalışılan konular arasında yer alır.

Bunun yanında maddi konular, ortak yaşam planları, rol paylaşımı, problem çözme becerileri, duygusal ihtiyaçlar ve karşılıklı beklentiler de danışmanlık sürecinde ayrıntılı şekilde ele alınır. Her ilişkinin kendine özgü dinamikleri bulunduğu için standart çözümler yerine kişiye özel bir yaklaşım benimsenir.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, çiftlerin ve ailelerin yaşadığı sorunları bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirerek ihtiyaçlarına uygun danışmanlık planı oluşturur. Amaç yalnızca mevcut çatışmaları çözmek değil, aile içi iletişimi güçlendirmek, sağlıklı sınırlar oluşturmak, karşılıklı anlayışı artırmak ve uzun vadede daha güvenli, dengeli ve sürdürülebilir ilişkiler kurulmasına katkı sağlamaktır.

Diğer Çalışma Alanları

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Fiyatları 2026

İlişki ve evlilik danışmanlığı fiyatları 2026 yılında; uzmanın deneyimi, seans süresi, görüşme şekli (yüz yüze veya online), danışmanlık sürecinin kapsamı ve çiftlerin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle tüm çiftler için geçerli tek bir ücret belirlemek doğru değildir. Danışmanlık sürecinin verimli ilerleyebilmesi için ücret bilgisinden önce ilişkinin ihtiyaçlarının doğru değerlendirilmesi önem taşır.

İlk görüşmede çiftlerin yaşadığı sorunlar, beklentileri ve danışmanlık hedefleri detaylı olarak ele alınır. İletişim problemleri, güven sorunları, aldatma sonrası ilişki onarımı, evlilik öncesi hazırlık, aile içi çatışmalar veya uzun süredir devam eden ilişki problemleri gibi konular değerlendirildikten sonra danışmanlık planı oluşturulur. Böylece ihtiyaçlara uygun bir süreç planlanarak en verimli destek sağlanması hedeflenir.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, her çifte standart bir yaklaşım yerine kişiye özel danışmanlık süreci sunmaktadır. İlişki ve evlilik danışmanlığı fiyatları 2026 yılı itibarıyla 4.000 TL ile 7.000 TL arasında değişmektedir. Seans süresi, uygulanacak danışmanlık planı ve size en uygun süreç hakkında detaylı bilgi almak, güncel ücretleri öğrenmek ve randevu oluşturmak için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Online İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Online ilişki ve evlilik danışmanlığı, güvenli görüntülü görüşme platformları üzerinden yüz yüze danışmanlıkla benzer şekilde yürütülür. Seanslarda iletişim problemleri, güven sorunları, sık yaşanan tartışmalar ve ilişki dinamikleri ayrıntılı olarak değerlendirilir.

Çiftlerin kendilerini rahat ifade edebilecekleri gizlilik esasına dayalı bir ortam oluşturulur. Sadıka Alkan Abdullahoğlu, online danışmanlık sürecini çiftlerin ihtiyaçlarına göre planlayarak bilimsel temelli yöntemlerle ilerletmektedir. Böylece farklı şehirlerde veya ülkelerde yaşayan çiftler de zaman ve mekân sınırlaması olmadan profesyonel destek alabilir.

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı ile Boşanma Süreci Önlenebilir mi?

Boşanmayı garanti şekilde önleyen bir süreç değildir; ancak ilişkideki sorunların erken fark edilmesine ve sağlıklı çözümler geliştirilmesine önemli katkı sağlayabilir. İletişim eksikliği, güven problemleri, öfke kontrolü ve çatışma yönetimi gibi konular profesyonel şekilde ele alınır.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, çiftlerin ilişki dinamiklerini objektif olarak değerlendirerek ortak çözüm yolları geliştirmelerine destek olur. Amaç, çiftlerin bilinçli karar vermesini sağlamak ve mümkün olduğunda ilişkiyi daha güçlü bir yapıya kavuşturmaktır.

İlişkimizi Kurtarmak İçin Danışmanlığa Ne Zaman Başvurmalıyız?

İlişkide sürekli aynı tartışmalar yaşanıyorsa, iletişim kopukluğu oluştuysa, güven duygusu zedelendiyse veya duygusal uzaklaşma hissediliyorsa profesyonel destek almak için beklenmemelidir. Sorunlar büyümeden başlanan danışmanlık süreci daha etkili sonuçlar sağlayabilir.

Sadıka Alkan Abdullahoğlu, çiftlerin yaşadığı sorunları ayrıntılı şekilde değerlendirerek ilişkiye uygun bir danışmanlık planı oluşturur. Erken dönemde alınan destek, iletişimin güçlenmesine, karşılıklı anlayışın artmasına ve ilişkinin daha sağlıklı şekilde devam etmesine katkı sağlayabilir.

Sürekli Tartışan Çiftler İçin İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Faydalı mı?

Sürekli aynı konular nedeniyle tartışan çiftler için ilişki ve evlilik danışmanlığı oldukça faydalı olabilir. Danışmanlık sürecinde tartışmaların altında yatan nedenler belirlenir, sağlıksız iletişim kalıpları değerlendirilir ve yapıcı iletişim becerileri geliştirilir.

Çiftler birbirlerini daha doğru anlamayı, duygularını sağlıklı şekilde ifade etmeyi ve çatışmaları çözmeyi öğrenebilir. Sadıka Alkan Abdullahoğlu, tarafsız yaklaşımıyla her iki tarafın ihtiyaçlarını dikkate alarak ilişkiyi güçlendirmeye yönelik kişiye özel danışmanlık süreci planlamaktadır.

İnstagram hesabımı takip etmeyi unutmayın!